ساخت پلی استیشن ۴.۵، شایعی که به واقعیت پیوست

اگر از طرفداران پر و پا قرص کمپانی سونی باشید، حتما خبری که به تازگی در صنعت گیم دهان به دهان می چرخد را شنیده اید! بر طبق گفته ها به نظر می رسد که طرفداران کمپانی سونی باید منتظر عرضه کنسولی بین نسلی با عنوان پلی استیشن ۴.۵ باشند. شاید پس از شنیدن این خبر، احساس کنید که با یک شایعه مواجه شده اید. اما باید بگوییم که این خبر حقیقت دارد و قرار است تا سونی کنسول تازه ای را به دست مشتریان خود برساند.
تا کنون منابع معتبر زیادی این خبر را تائید کرده اند. بر طبق آمار به دست آماده کار ساخت کنسول پلی استیشن ۴.۵ به خوبی انجام شده است و نخستین نمونه آن در مرکز تحقیق و توسعه این کمپانی در دست کارشناسان قرار دارد. چنین خبری برای علاقمندان به کمپانی سونی و همچنین بازی بازان حرفه ای بسیار خوشحال کننده خواهد بود. زیرا در صورت عرضه کنسول های تازه، می توانند بازی های ویدئویی را با کیفیت بیشتری دنبال کنند.
اما باید دید که هدف این کمپانی بزرگ و موفق از انجام چنین کاری چه بوده است و آیا کنسول های تازه سونی از توانایی خوبی برای اجرای بازی ها برخوردار هستند یا خیر؟ برای رسیدن به پاسخ سوالات این چنینی در ادامه این مقاله با ما همراه شوید.

کمی بیشتر در مورد کنسول پلی استیشن ۴.۵
در حال حاضر اخبار و اطلاعات دقیقی در مورد این کنسول بین نسلی در اختیار نیست. اما بر طبق گفته ها، رزولوشن آن ۴K خواهد بود. به طور کلی به نظر می رسد که کنسول های پلی استیشن ۴.۵ پا به بازار گذاشته اند تا مخاطبان را با توانایی ها و کیفیت های بالای تصویری مواجه سازند. گویا این کنسول های بین نسلی توان بالایی در نمایش سایه ها و روشنایی ها دارند و رنگ های به نمایش درآمده در طول بازی ها، طیف گسترده تری را شامل می شود.
تمامی اینها بیانگر یک اتفاق تصویری تازه و البته ارتقا یافته برای کنسول های سونی خواهد بود. تا اینجای کار همه چیز خوب و رو به راه است. اما باید دید که این کنسول های تازه از توان قابل قبولی دراجرای بازی های ویدئویی امروزی در رزولوشن ۴K بـرخـوردار هـستـنــد یا خـیـر؟ شـایــد تـصـورکنـیـد کـه سـخـت افـزار PlayStation ۴.۵ هـمـان سخـت افـزار به کـار رفـته در پـلی اسـتیـشن ۴ باشد .
زیرا در صورتی که ارتقایی در این بخش ایجاد شود، با افزایش چشمگیر قیمت این کنسول بین نسلی مواجه خواهیم بود که این افزایش چشمگیر قیمت موجب کاهش میزان فروش آن خواهد شد. یقینا سونی با تبـعات افـزایـش قیـمـت کـنـسـول هـای تـازه آشنایی دارد و سعی می کند تا با سخت افزارهای کاربردی، این کنسول بین نسلی را روانه بازار کند. قطعا چنین عملکردی منطقی خواهد بود. زیرا همان طور که گفـتیـم، مـا شاهـد یک کنسول بین نسلی هستیم و چون قرار نیست یک کنسول نسل نهمی روانه بازار شود، باید توقعات را از آن منطقی کرد.
کنسول ۴.۵ نسبت به کنسول های گذشته کمی قوی تر خواهد شد. اما این ارتقای قدرت به حدی نیست که شما را متحیر کند. شاید از خودتان بپرسید علت این کار چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که سیاست گذاری های تازه برای ساخت ریزپردازنده های کنسول ها به سمتی رفته است که کمپانی های مطرحی از جمله سونی و مایکروسافت مجبورند برای ارتقای محصولات خود، روند آرامی را طی کنند. حالا همه چیز به ارتقای سخت افزاری کامپیوترهای شخصی شبیه شده است. گویا دیگر نمی توان جهش های هیجان انگیزی را برای نسل تازه کنسول ها در نظر گرفت.

آیا کنسول ۴.۵ نسخه ای ارتقا یافته از پلی استیشن ۴ است؟
همان طور که میدانید کنسول پلی استیشن ۴ از دید مخاطبان یک کنسول دوست داشتنی و جالب است که روز به روز بر تعداد طرفدارانش افزوده می شود. استقبال بی نظیر از این کنسول ها موجب شد تا بازی های ویدئویی جذابی روانه بازار شود. قطعا در صورتی که کنسول های ۴.۵ با ارتقای گرافیکی و سخت افزاری زیادی همراه باشند، می توانند به میزان قابل توجهی از میزان محبوبیت بازی های پلی استیشن ۴ بکاهند.
زیرا در صورتی که ساختار کنسول ۴.۵ نسبت به پلی استیشن ۴ بسیار متفاوت باشد، با افت کیفیت بازی های ویدئویی مخصوص پلی استیشن ۴ مواجه خواهیم بود. شاید به همین دلیل است که کمپانی سونی در ارتقای کنسول ۴.۵، اصل تعادل را در نظر گرفته است. زیرا در صورتی که تغییرات اساسی در ساختار کنسول های تازه هویدا شود، باید در انتظار کوچک شدن خانواده ۴۰ میلیون نفری پلی استیشن ۴ باشیم.

حرف آخر
اگر چه ارتقای کنسول ها همواره اتفاق جذابی است، اما باید دید حالا که کنسول پلی استیشن ۴ به یک کنسول دوست داشتنی و محبوب تبدیل شده است، چنین کاری واقعا لازم است؟ قطعا حالا سوالات متعددی ذهن مخاطبان را به خود درگیر کرده است. بسیاری از طرفداران می خواهند بدانند که این ارتقای اندک سخت افزاری در پلی استیشن ۴.۵، ارتقای وضعیت گیم پلی بازی ها را در پی دارد؟
عده ای دیگر از دارندگان کنسول های پلی استیشن ۴ می‌خواهند بدانند که پشتیبانی از این کنسول ها تا چه زمانی پس از عرضه کنسول های بـیـن نـسـلی ادامه دارد؟ اگر چه سوالات زیـادی در مـورد پلی استـیـشن ۴.۵ در سـر طرفـداران وجـود دارد، اما می توان به این کنسول ها برای تجربه تازه بازی های ویدئویی با جلوه های بـصری ویژه تر امیدوار بود!

Scroll to top